BIBLIOTEKA
Konkurs “Bohaterowie naszych lektur”
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klasy 3 i 4 do sprawdzenia jak dobrze pamiętacie lektury szkolne.
Aby wziąć udział w quizie wystarczy kliknąć w obrazek :
UWAGA: w polu “WPROWADŹ PSEUDONIM” koniecznie wpiszcie inicjał imienia, nazwisko i klasę (wg wzoru J.Kowalski kl.3)
Życzę powodzenia!
Nauczyciele czytają dzieciom
Społeczna akcja Nauczyciele czytają dzieciom to pomysł Wojciecha Metlickiego, który sam jest nauczycielem wychowania przedszkolnego pracującym w przedszkolu nr 80 Królestwo Maciusia w Bydgoszczy.
Nauczyciele z Bydgoszczy uruchomili w sieci akcję czytania dzieciom bajek. Namówili też do współpracy znanych aktorów. Transmisja odbywa się codziennie o 18.00 w mediach społecznościowych i na kanale YouTube.
Szymborska na czas kwarantanny
Sto pociech – pod tym hasłem fundacja nosząca imię noblistki rozpoczęła 1 kwietnia na swoim profilu na Facebooku akcję, w ramach której znani aktorzy czytają wiersze poetki. Każdego dnia inna osoba.
“Jarmark cudów” Wisława Szymborska
“Mikrokosmos” Wisława Szymborska
“Miłość szczęśliwa” Wisława Szymborska
Sketchnoting – narysuj sobie notatkę
Zapraszamy do zapoznania się ze sposobem na notowanie, zapamiętywanie i prezentowanie najróżniejszych treści w formie wizualnej.
Sketchnoting bazuje na naturalnej skłonności ludzkiego mózgu do myślenia obrazami. Nie mówcie – nie mam czasu na rysowanie, nie umiem rysować, to bez sensu, całe życie uczę się z normalnych notatek i jakoś umiem je zapamiętać. Ta metoda jest genialna w swej prostocie – kiedy myślisz o jabłku, przed oczami pojawia ci się czerwony, okrągły owoc, a nie ciąg liter. Tak działa twój mózg i nie ma najmniejszego powodu, żeby nie skorzystać z tej jego funkcji. Wykorzystanie obrazu podczas notowania nie tylko często upraszcza (i skraca) proces zapisu (całe albo część zdania możesz zastąpić symbolami graficznymi), dokładniej przekazuje sens (wiesz, mówi się, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów), ale też usprawnia zapamiętywanie i przypominanie sobie zanotowanych w ten sposób treści.
Poniżej dokładna instrukcja tworzenia notatki wizualnej :
https://liblink.pl/341qOApuZY
Uwaga: Quiz “Przysłowie prawdę ci powie”
Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza wszystkich uczniów klas 6-8 do wzięcia udziału w quizie pt. Przysłowie prawdę ci powie. W quizie możecie sprawdzić jak dobrze znacie polskie przysłowia i powiedzenia. Koniecznie weźcie udział – nagrody czekają!
Link do quizu :
https://liblink.pl/HNUsByPVMM
Zostaniecie poproszeni o podanie nazwy użytkownika – koniecznie niech to będzie wasze nazwisko
i klasa !!!
Quiz trwa do 15 kwietnia.
Życzymy powodzenia.
Biblioteki cyfrowe – sposób na nudę
W czasie gdy tradycyjne biblioteki są zamknięte zachęcamy uczniów, rodziców oraz nauczycieli do korzystania z bibliotek cyfrowych. Ich zbiory są systematycznie uzupełniane i co najważniejsze dostępne bez wychodzenia z domu.Poniżej przedstawiamy wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych ( lub prawie darmowych ) ebooków i audiobooków:
WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska. Lektury.gov.pl – Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. ChmuraCzytania.pl – zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania. Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
AUDIOBOOKI:
Polska-Poezja.pl Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube. Audio-Bajki.pl – Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.
Bajkowisko.pl – Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.
Polskie Radio Dzieciom – Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.